דשא מלאכותי

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בישראל. הביקוש ל דשא מלאכותי גבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא מלאכותי, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר פופולארי ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. מומלץ לקנות את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  צפיפות הסיבים, משקל המשטח, גובה הסיבים, איכות תהליך היצור, ומחיר המוצר.

רמת הצפיפות של הסיבים בדשא מלאכותי

ככול שמשטח דשא מלאכותי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים לקנות דשא מלאכותי למיקום בו אמור להיות שימוש משמעותי, כדאי לקנות דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש בעיקר לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, ניתן להתפשר להתקין דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא סינטטי שוקל יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. נושא זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

ניתן למצוא דגמים בהם גובה סיבים נמוכים ויש דגמים מסוג אחר אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. חשוב להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר הסיבים שלו באורך נמוך מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. דשא מלאכותי בעל סיבים שאינם גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים עליו. לעומת זאת, מומלץ גם לא לרכוש דשא מלאכותי המכיל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. בשביל לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, כדאי להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון אחד של צבע. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

מגע ותחושה

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות תהליך היצור

פרמטר נוסף שכדאי לבחון כאשר בוחרים  דשא מלאכותי מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. כדאי ביותר לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

כמה אחריות קיימת למוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. כדאי לקנות דשא מלאכותי באם ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. מומלץ לבקש בזמן הרכישה אסמכתא המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של דשא מלאכותי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אבל ישמש את רוכשו לתקופה ארוכה. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. אפשר לרכוש דשא מלאכותי במחיר של עשרים שקלים למטר מרובע ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

דשא מלאכותי יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנה של דשא מלאכותי

התקנת דשא מלאכותי אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה ניתן לבצע התקנה של דשא על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים על מנת שיהיה אפשרי להתקין במקום זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מלאכותי כלל אינו מחייב תחזוקה מרובה. לצד זה החלט רצוי פעם כמה זמן לנקות אותו על מנת לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בשביל לנקות דשא מלאכותי ניתן להשתמש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. כדאי לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, אפשר לרסס אותו בעזרת חומרי הדברה. אם צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא הסינטטי אפשר לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.