דשא סינטטי בדרום

בעשור האחרון התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בישראל. הביקוש ל דשא סינטטי בדרום גבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי בשטחים ציבוריים, גינות פרטיות, מגרשי ספורט וכיוצא בזה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי בדרום, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ומוביל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. חשוב לקנות את סוג המוצר אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של דשא סינטטי בדרום

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו איכותי יותר מזה שסיביו אינו צפופים. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לרכוש דשא סינטטי בדרום למקום בו צפוי להיות שימוש משמעותי, יש לרכוש דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. למקומות בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש יותר לנוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל המשטח

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא איכותי יותר. נתון זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

כמה ארוכים הסיבים

יש דגמים אשר בהם גובה סיבים נמוכים ויש דגמים מסוג אחר אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. כדאי להימנע מדשא מלאכותי אשר סיביו קצרים מ- 25 מ"מ, לנוכח העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. משטח דשא בעל סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים עליו. מצד שני, כדאי גם לא לרכוש דשא סינטטי בדרום המכיל סיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולראות את מראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד צמחים אחרים וחפצי דקורציה. יש דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון בודד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

מגע ותחושה

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

איכות תהליך היצור

שיקול נוסף שכדאי לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי בדרום מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. ניתן ומומלץ לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

כמה אחריות קיימת למוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לרכוש דשא סינטטי בדרום כאשר ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. מומלץ לבקש בזמן הרכישה אסמכתא המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

עלות דשא מלאכותי

רכישה של דשא סינטטי בדרום איכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בהשוואה ל האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את בעליו לתקופה של שנים רבות. טווח המחירים של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן למצוא דשא סינטטי בדרום בעלות של עשרים שקלים למטר מרובע ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לקנות דשא מסוג איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

שימושים שונים

דשא סינטטי בדרום יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנת דשא מלאכותי

התקנה של דשא סינטטי בדרום אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי ניתן לבצע התקנה על משטח צמחיה או בטון. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור קודם לכן את כל הצמחייה ולסלק אבנים בכדי שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא סינטטי בדרום אינו מחייב תחזוקה מרובה. כמו כן חשוב כן מידי פעם לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. על מנת לנקות דשא סינטטי בדרום קיימת אפשרות לעשות שימוש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. מומלץ לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, אפשר לרסס את הדשא עם חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא המלאכותי ניתן להשתמש בחומר קוטל צמחיה.