דשא סינטטי דק

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בארץ. הביקוש ל דשא סינטטי דק עלה ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי דק, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ומוביל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. כדאי לבחור את סוג המוצר אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. קיימים כמה פרמטרים שעשויים להעיד על איכות  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של דשא סינטטי דק

ככול שמשטח דשא סינטטי דק יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לרכוש דשא מלאכותי למיקום בו אמור להיות שימוש בהיקף גבוה, מומלץ להתקין דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. למשטחים בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש יותר לנוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, אפשר להתפשר לקנות דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מסוג מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. פרמטר זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

קיימים דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים אחרים אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. מומלץ להימנע מדשא מלאכותי אשר הסיבים שלו קצרים מ- 25 מ"מ, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. דשא מלאכותי עם סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, חשוב גם לא לקנות דשא סינטטי דק שבו הסיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים דשא סינטטי דק בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. בכדי לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, רצוי להגיע ליצרן ולראות כיצד נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. ניתן לרכוש דשא בעיצובים שונים, דשא גזום או דשא בעיצוב פראי.

מגע ותחושה

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

איכות תהליך היצור

שיקול נוסף שכדאי לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי דק מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. ניתן ומומלץ לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

כמה אחריות קיימת למוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. מומלץ לקנות דשא מלאכותי כאשר ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. כדאי לבקש בזמן הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

קניית דשא סינטטי דק טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה מחיר גבוה יור באופן חד פעמי, אבל ישמש את רוכשו לתקופה ארוכה. עלות משטח דשא מסוג סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. ניתן לקנות דשא סינטטי דק בעלות של 25 ₪ למטר מרובע ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לרכוש מוצר איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

כאמור דשא סינטטי דק יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנה של דשא סינטטי דק

התקנת דשא סינטטי דק אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה אפשר לבצע התקנה על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה יש לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים בשביל שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מסוג סינטטי לא מחייב תחזוקה מרובה. יחד עם זאת כן חשוב מעת לעת לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות דשא סינטטי דק ניתן לעשות שימוש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. חשוב לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, רצוי לרסס את הדשא הסינטטי בחומרים מדברים רגילים. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא המלאכותי אפשר להשתמש בחומר קוטל צמחיה.