דשא סינטטי התקנה עצמית

בעשור האחרון התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בארץ. הצורך ב דשא סינטטי התקנה עצמית גבר ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי התקנה עצמית, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ומוביל עבור מגוון צרכים ושימושים. כדאי לבחור את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים בדשא סינטטי התקנה עצמית

ככול שמשטח דשא סינטטי התקנה עצמית יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לרכוש דשא מלאכותי לאזור בו אמור להיות שימוש מוגבר, יש לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. לאזורים בהם הדשא הסינטטי אמור לשמש בעיקר לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, אפשר להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא סינטטי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך סביר שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. נושא זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

ניתן למצוא דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים ויש דגמים אחרים אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. חשוב להימנע מדשא סינטטי התקנה עצמית אשר הסיבים שלו נמוכים מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. דשא מלאכותי עם סיבים לא גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, חשוב גם להימנע מרכישת דשא סינטטי התקנה עצמית בעל סיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

גוון הדשא ועיצובו

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא על פי הטעם האישי. על מנת לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, כדאי להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. ניתן לרכוש דשא בעיצובים שונים, דשא גזום או דשא בעיצוב פראי.

מגע ותחושה

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

איכות חומרי היצור

שיקול נוסף שחשוב לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי התקנה עצמית מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

אחריות מוצר

כמו מוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. מומלץ לקנות דשא סינטטי התקנה עצמית באם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. כדאי לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

מחיר דשא סינטטי

קניית דשא סינטטי התקנה עצמית טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בהשוואה ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה ארוכה. טווח המחירים של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן למצוא דשא מוסג סינטטי במחיר של עשרים שקלים למטר מרובע ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

שימושים שונים

כאמור דשא סינטטי התקנה עצמית יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי התקנה עצמית אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי אפשר להתקין על משטח בטון או על משטח צמחיה. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה מומלץ לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים בכדי שניתן יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מסוג סינטטי אינו מצריך תחזוקה מרובה. כמו כן החלט רצוי מידי פעם לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. על מנת לנקות דשא סינטטי התקנה עצמית אפשר להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. חשוב לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, רצוי לרסס את הדשא בחומרים מדברים רגילים. אם צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא המלאכותי קיימת אפשרות לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.