דשא סינטטי התקנה

בעת האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בישראל. הצורך ב דשא סינטטי התקנה עלה ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי התקנה, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך אותו למוצר מבוקש ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. מומלץ לבחור את סוג המוצר אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של דשא סינטטי התקנה

ככול שמשטח דשא סינטטי התקנה יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נושא זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לרכוש דשא סינטטי התקנה לאזור בו אמור להיות שימוש בהיקף גבוה, כדאי לקנות דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה יותר. לאזורים בהם הדשא הסינטטי אמור לשמש בעיקר לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא מסוג מלאכותי שוקל יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא יותר איכותי. נתון זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

קיימים דגמים בהם גובה סיבים נמוכים לצד דגמים מסוג אחר אשר להם סיבים גבוהים. מומלץ להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר בו הסיבים קצרים מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא מלאכותי בעל סיבים לא גבוהים עמיד פחות כאשר יושבים או דורכים עליו. מאידך, כדאי גם להימנע מרכישת דשא סינטטי התקנה בעל סיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

גוון הדשא ועיצובו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים דשא סינטטי התקנה בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, כדאי להגיע ליצרן ולראות כיצד נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לראות כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. יש דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

איכות חומרי היצור

פרמטר נוסף שכדאי לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי התקנה מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן כי יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

בדומה למוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על דשא סינטטי התקנה. מומלץ לקנות דשא מלאכותי כאשר ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. מומלץ לבקש בעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

קניית דשא סינטטי התקנה איכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את רוכשו לתקופה של שנים רבות. עלות משטח דשא מסוג סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן למצוא דשא מלאכותי בעלות של עשרים וחמישה שקלים למ"ר ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לרכוש דשא מסוג איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

דשא מלאכותי יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי התקנה אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי אפשר לבצע התקנה של דשא על משטח צמחיה או בטון. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה יש לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים על מנת שאפשר יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מסוג סינטטי אינו דורש תחזוקה מרובה. לצד זה כן חשוב מידי פעם לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. על מנת לנקות דשא סינטטי התקנה קיימת אפשרות לעשות שימוש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. חשוב לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, רצוי לרסס את הדשא בחומרים מדברים רגילים. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא הסינטטי ניתן להיעזר בחומר קוטל צמחיה.