דשא סינטטי לגינה

בעת האחרונה התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר עקב מצוקת המים בישראל. הביקוש ל דשא סינטטי לגינה עלה ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי בשטחים ציבוריים, גינות פרטיות, מגרשי ספורט וכיוצא בזה. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ומוביל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לבחור את סוג המוצר אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים בדשא סינטטי לגינה

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. נתון זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. במידה וברצונכם להתקין דשא מלאכותי לאזור בו אמור להיות שימוש מוגבר, כדאי לרכוש דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה יותר. לאזורים בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש יותר לנוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר לקנות דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא איכותי יותר. נתון זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

כמה ארוכים הסיבים

יש דגמים אשר בהם גובה סיבים נמוכים וניתן למצא דגמים אחרים אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. כדאי להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר סיביו קצרים מ- 25 מ"מ, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא מלאכותי אשר יש בו סיבים נמוכים עמיד פחות כאשר יושבים או דורכים עליו. לעומת זאת, כדאי גם לא לקנות דשא סינטטי לגינה בעל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

גוון הדשא ועיצובו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, כדאי להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד צמחים אחרים וחפצי דקורציה. יש דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק לצד סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

מגע ותחושה

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

איכות תהליך היצור

פרמטר נוסף שכדאי לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי לגינה מלאכותי הוא מאיזה סוג חומרים הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. כדאי ביותר לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

רמת האחריות על המוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לקנות דשא סינטטי לגינה אם ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. מומלץ לבקש בשעת הרכישה מסמך המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהצהרה על האחריות עם ניתנת בעל פה.

עלות דשא מלאכותי

קניית דשא סינטטי לגינה איכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה של שנים רבות. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים אשר מצויינים בכתבה : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. ניתן למצוא דשא מלאכותי במחיר של עשרים וחמישה שקלים למטר מרובע ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות דשא איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

כאמור דשא סינטטי לגינה יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי לגינה אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי ניתן לבצע התקנה של דשא על משטח צמחיה או בטון. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור קודם לכן את הצמחיה ולסלק אבנים על מנת שניתן יהיה להתקין במקום זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא סינטטי לגינה כלל אינו מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה כן חשוב פעם כמה זמן לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. על מנת לנקות דשא סינטטי לגינה ניתן להשתמש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. מומלץ לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, רצוי לרסס אותו עם חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי ניתן לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.