דשא סינטטי סוגים

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר עקב מצוקת המים בארץ. הביקוש ל דשא סינטטי סוגים גבר ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך אותו למוצר מבוקש ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. מומלץ לקנות את סוג המוצר אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  צפיפות הסיבים, משקל המשטח, גובה הסיבים, איכות תהליך היצור, ומחיר המוצר.

צפיפות הסיבים של דשא סינטטי סוגים

ככול שמשטח דשא סינטטי סוגים יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם ברצונכם להתקין דשא סינטטי סוגים למיקום בו צפוי להיות שימוש משמעותי, כדאי לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. לאזורים בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, אפשר להתפשר לקנות דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא יותר איכותי. נושא זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

יש דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים ויש דגמים אחרים אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. חשוב להימנע מדשא מלאכותי אשר הסיבים שלו קצרים מ- עשרים וחמישה מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. משטח דשא אשר יש בו סיבים נמוכים פחות עמיד כאשר דורכים עליו. מצד שני, חשוב גם לא לקנות דשא סינטטי סוגים בעל סיבים גבוהים מ- 45 מיטלימטר. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. בשביל לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, מומלץ להגיע ליצרן ולבדוק איך נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק לצד סוג אחר המיוצר מגוון בודד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

מגע ותחושה

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

תהליך יצור דשא מלאכותי

שיקול נוסף שחשוב לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי סוגים מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא נותן מענה לצרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

כמה אחריות קיימת למוצר

בדומה למוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על דשא סינטטי סוגים. מומלץ לרכוש דשא מלאכותי באם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. כדאי לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

מחיר דשא סינטטי

רכישה של דשא סינטטי סוגים טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אבל ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה של שנים רבות. עלות דשא סינטטי סוגים מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן למצוא דשא מלאכותי במחיר של עשרים וחמישה שקלים למטר מרובע ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

שימושים שונים

כאמור דשא סינטטי סוגים יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנה של דשא סינטטי סוגים

התקנה של דשא סינטטי סוגים אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי קיימת אפשרות לבצע התקנה על משטח בטון או על צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה חייבים לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים בכדי שיהיה אפשרי להתקין במקום זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מלאכותי אינו מצריך תחזוקה מרובה. כמו כן החלט רצוי מעת לעת לנקות אותו בשביל לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. על מנת לנקות דשא סינטטי סוגים אפשר להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. מומלץ לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, אפשר לרסס את הדשא בעזרת חומרי הדברה. אם צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא הסינטטי קיימת אפשרות להיעזר בחומר קוטל צמחיה.