דשא סינטטי עודפים

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בארץ. הצורך ב דשא סינטטי עודפים התגבר ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי עודפים, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך אותו למוצר מבוקש ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. כדאי לבחור את סוג הדשא אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. קיימים כמה פרמטרים שעשויים להעיד על איכות  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

צפיפות הסיבים של דשא סינטטי עודפים

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו איכותי יותר מזה שסיביו אינו צפופים. נושא זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. במידה וברצונכם לרכוש דשא מלאכותי לאזור בו צפוי להיות שימוש משמעותי, כדאי להתקין דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא המלאכותי אמור לשמש בעיקר לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר להתקין דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא סינטטי שוקל יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. נושא זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

אורך הסיבים

קיימים דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים אחרים אשר להם סיבים גבוהים. כדאי להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר סיביו נמוכים מ- 25 מ"מ, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. משטח דשא אשר יש בו סיבים נמוכים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, מומלץ גם להימנע מרכישת דשא סינטטי עודפים שבו הסיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא בהתאם לטעם ולסגנון האהוב. על מנת לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, כדאי להגיע ליצרן ולבחון כיצד נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. אפשר לקנות דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון אחד של צבע. ניתן לרכוש דשא בעיצובים שונים, דשא גזום או דשא בעיצוב פראי.

תחושה ומגע

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

תהליך יצור דשא מלאכותי

פרמטר נוסף שמומלץ לבחון רגע לפני שרוכשים  דשא סינטטי עודפים מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא נותן מענה לצרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. מומלץ מאוד לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

אחריות מוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על דשא סינטטי עודפים. מומלץ לקנות דשא סינטטי עודפים באם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. כדאי לבקש בזמן הרכישה אסמכתא המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

מחיר דשא סינטטי

רכישה של דשא סינטטי עודפים איכותי ועמיד עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה מחיר גבוה יור באופן חד פעמי, אבל ישמש את בעליו לתקופה של שנים רבות. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. ניתן למצוא דשא מלאכותי בעלות של עשרים וחמישה שקלים למ"ר ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לרכוש דשא מסוג איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

דשא סינטטי עודפים יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי עודפים אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה ניתן לבצע התקנה של דשא על משטח צמחיה או בטון. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים בשביל שניתן יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מסוג סינטטי כלל אינו מצריך תחזוקה מרובה. כמו כן החלט רצוי מעת לעת לנקות אותו על מנת לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בשביל לנקות דשא סינטטי עודפים ניתן להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. כדאי לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, אפשר לרסס את הדשא הסינטטי בעזרת חומרי הדברה. במידה ו צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא הסינטטי קיימת אפשרות להיעזר בחומר קוטל צמחיה.