דשא סינטטי על אדמה

בעשור האחרון התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בישראל. הביקוש ל דשא סינטטי על אדמה גבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי על אדמה, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. מומלץ לבחור את סוג הדשא אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

צפיפות הסיבים של דשא סינטטי על אדמה

ככול שמשטח דשא סינטטי על אדמה יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. פרט זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים להתקין דשא מלאכותי לאזור בו צפוי להיות שימוש מוגבר, יש להתקין דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה יותר. למקומות בהם הדשא הסינטטי אמור לשמש בעיקר לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, אפשר להתפשר ולרכוש דשא בעל צפיפות סיבים נמוכה יותר

משקל המשטח

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא איכותי יותר. נתון זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

אורך הסיבים

קיימים דגמים אשר בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים מסוג אחר אשר להם סיבים גבוהים. מומלץ להימנע מדשא סינטטי על אדמה אשר סיביו באורך נמוך מ- עשרים וחמישה מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא בעל סיבים לא גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים עליו. מצד שני, מומלץ גם לא לקנות דשא סינטטי על אדמה שבו הסיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

גוון הדשא ועיצובו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בשביל לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולראות כיצד נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון בודד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

מגע ותחושה

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות חומרי היצור

פרמטר נוסף שחשוב לבחון רגע לפני שרוכשים  דשא סינטטי על אדמה מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר הכולל מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. ניתן ומומלץ לבקש מהיצרן כי יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

כמה אחריות קיימת למוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. כדאי לקנות דשא מלאכותי אם ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. יש לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

עלות דשא מלאכותי

קניית דשא סינטטי על אדמה איכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את בעליו לתקופה ממושכת במיוחד. מחירו של משטח דשא מסוג סינטטי מושפע מכל הפרמטרים אשר מצויינים בכתבה : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן לקנות דשא סינטטי על אדמה במחיר של עשרים וחמישה שקלים למ"ר ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לקנות דשא איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

דשא סינטטי על אדמה יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

כיצד להתקין דשא מלאכותי

התקנה של דשא סינטטי על אדמה אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי ניתן לבצע התקנה על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה יש לעקור טרום ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים על מנת שאפשר יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מסוג סינטטי כלל אינו דורש תחזוקה מרובה. יחד עם זאת חשוב כן מעת לעת לנקות אותו בשביל לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בכדי לנקות דשא סינטטי על אדמה אפשר להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. חשוב לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, רצוי לרסס את הדשא הסינטטי בעזרת חומרי הדברה. במידה ו צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא הסינטטי אפשר להיעזר בחומר קוטל צמחיה.