דשא סינטטי קבוע

בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בארץ. הצורך ב דשא סינטטי קבוע גבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי קבוע, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ומוביל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. כדאי לקנות את סוג המוצר אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים בדשא סינטטי קבוע

ככול שמשטח דשא סינטטי קבוע יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים להתקין דשא סינטטי קבוע למיקום בו אמור להיות שימוש משמעותי, כדאי לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר לקנות דשא בעל צפיפות סיבים נמוכה יותר

משקל של משטח דשא

ככול שדשא סינטטי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא יותר איכותי. פרמטר זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

כמה ארוכים הסיבים

יש דגמים בהם גובה סיבים נמוכים לצד דגמים אחרים אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. כדאי להימנע מדשא סינטטי קבוע אשר בו הסיבים קצרים מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. דשא מלאכותי עם סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר יושבים או דורכים עליו. מצד שני, כדאי גם לא לקנות דשא סינטטי קבוע שבו הסיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים דשא סינטטי קבוע בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בשביל לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, מומלץ להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. יש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

מגע ותחושה

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

תהליך יצור דשא מלאכותי

פרמטר נוסף שכדאי לבחון בבחירה של  דשא סינטטי קבוע מלאכותי הוא מאיזה סוג חומרים הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. כדאי ביותר לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

כמה אחריות קיימת למוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על דשא סינטטי קבוע. כדאי לקנות דשא סינטטי קבוע אם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. יש לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של דשא סינטטי קבוע איכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את רוכשו לתקופה ארוכה. מחירו של דשא סינטטי קבוע מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. אפשר לרכוש דשא מוסג סינטטי בעלות של 25 ₪ למ"ר ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות מוצר איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

אופי השימוש

כאמור דשא סינטטי קבוע יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

כיצד להתקין דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי קבוע אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי אפשר לבצע התקנה של דשא על משטח צמחיה או בטון. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה מומלץ לעקור קודם לכן את הצמחיה ולסלק אבנים בכדי שניתן יהיה להתקין במקום זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מסוג סינטטי לא מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה החלט רצוי מידי פעם לנקות אותו בכדי לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. על מנת לנקות דשא סינטטי קבוע ניתן להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. חשוב לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, אפשר לרסס אותו בחומרים מדברים רגילים. אם צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא המלאכותי קיימת אפשרות להשתמש בחומר קוטל צמחיה.