דשא סינטטי

בתקופה האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר עקב מצוקת המים בארץ. הצורך ב דשא סינטטי עלה ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא סינטטי, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר פופולארי ויעיל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לקנות את סוג הדשא אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. קיימים כמה פרמטרים שעשויים להעיד על איכות  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של דשא סינטטי

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. פרט זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. אם ברצונכם לרכוש דשא סינטטי למיקום בו צפוי להיות שימוש בהיקף גבוה, יש לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש יותר לנוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, אפשר להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך סביר שמדובר בדשא איכותי יותר. נושא זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

קיימים דגמים אשר בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים אחרים אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. חשוב להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר סיביו נמוכים מ- 25 מילימטר, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא מלאכותי בעל סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר יושבים או דורכים עליו. מאידך, מומלץ גם לא לרכוש דשא סינטטי בעל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולבדוק איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. יש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק לצד סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

תחושה ומגע

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות תהליך היצור

שיקול נוסף שמומלץ לבחון כאשר בוחרים  דשא סינטטי מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שמכיל מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. ניתן ומומלץ לבקש מהיצרן כי יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

אחריות מוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על דשא סינטטי. מומלץ לרכוש דשא סינטטי אם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. יש לבקש בעת הרכישה אסמכתא המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של דשא סינטטי איכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את בעליו לתקופה של שנים רבות. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. אפשר לרכוש דשא מלאכותי במחיר של עשרים וחמישה שקלים למטר מרובע ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות דשא מסוג איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי אפשר להתקין על משטח בטון או על צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה חייבים לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים על מנת שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא סינטטי אינו דורש תחזוקה מרובה. לצד זה כן חשוב פעם כמה זמן לנקות אותו בכדי לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בכדי לנקות דשא סינטטי ניתן להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. כדאי לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, ניתן בהחלט לרסס את הדשא בעזרת חומרי הדברה. במידה ו צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא הסינטטי ניתן להיעזר בחומר קוטל צמחיה.