דשא קיסר

בתקופה האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בישראל. הצורך ב דשא קיסר התגבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי בשטחים ציבוריים, גינות פרטיות, מגרשי ספורט וכיוצא בזה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה לדשא קיסר, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ויעיל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. מומלץ לבחור את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים בדשא קיסר

ככול שמשטח דשא קיסר יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נושא זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לקנות דשא קיסר לאזור בו צפוי להיות שימוש משמעותי, כדאי לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא הסינטטי אמור לשמש בעיקר לצרכי נוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, ניתן להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא סינטטי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא איכותי יותר. נושא זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

קיימים דגמים בהם גובה סיבים נמוכים לצד דגמים מסוג אחר אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. מומלץ להימנע מדשא קיסר אשר הסיבים שלו נמוכים מ- עשרים וחמישה מילימטר, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. משטח דשא אשר יש בו סיבים שאינם גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, חשוב גם להימנע מרכישת דשא קיסר המכיל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב הדשא וצבעו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא על פי הטעם האישי. על מנת לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, רצוי להגיע ליצרן ולראות איך נראה הדשא בחצר של הספק או באולם התצוגה שלו, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחים אחרים וחפצי דקורציה. אפשר לקנות דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון בודד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

איכות תהליך היצור

נושא נוסף שכדאי לבחון רגע לפני שרוכשים  דשא קיסר מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא נותן מענה לצרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. כדאי ביותר לבקש מהספק ש יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לרכוש דשא מלאכותי אם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. כדאי לבקש בשעת הרכישה מסמך המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישת דשא קיסר טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אבל ישמש את רוכשו לתקופה של שנים רבות. טווח המחירים של משטח דשא מסוג סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. אפשר לרכוש דשא קיסר בעלות של עשרים שקלים למטר מרובע ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לרכוש מוצר איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

דשא קיסר יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנת דשא מלאכותי

התקנת דשא קיסר אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לגורם מקצועי על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי קיימת אפשרות לבצע התקנה על משטח בטון או על צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה חייבים לעקור קודם לכן את הצמחיה כולה ולסלק אבנים בכדי שניתן יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

תחזוקה

דשא קיסר לא מחייב תחזוקה מרובה. כמו כן חשוב כן מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות דשא קיסר אפשר לעשות שימוש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. כדאי לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, ניתן בהחלט לרסס את הדשא בעזרת חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא הסינטטי ניתן להשתמש בחומר קוטל צמחיה.