החלפת דשא בדשא סינטטי

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בישראל. הביקוש ל החלפת דשא בדשא סינטטי עלה ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך אותו למוצר פופולארי ויעיל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לרכוש את סוג המוצר אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים בהחלפת דשא בדשא סינטטי

ככול שמשטח החלפת דשא בדשא סינטטי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. פרט זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לקנות דשא מלאכותי לאזור בו צפוי להיות שימוש בהיקף גבוה, כדאי לרכוש דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. לאזורים בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש בעיקר לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, אפשר להתפשר לקנות דשא אשר סיביו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא מלאכותי שוקל יותר, כך סביר שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. פרמטר זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

כמה ארוכים הסיבים

ניתן למצוא דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים ויש דגמים מסוג אחר אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. מומלץ להימנע מהחלפת דשא בדשא סינטטי אשר סיביו נמוכים מ- 25 מילימטר, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא מלאכותי אשר יש בו סיבים לא גבוהים פחות עמיד כאשר יושבים או דורכים עליו. מצד שני, מומלץ גם להימנע מרכישת החלפת דשא בדשא סינטטי שבו הסיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים החלפת דשא בדשא סינטטי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא על פי הטעם האישי. על מנת לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, מומלץ להגיע ליצרן ולבדוק איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחים אחרים וחפצי דקורציה. אפשר לקנות דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון אחד של צבע. ניתן לרכוש דשא בעיצובים שונים, דשא גזום או דשא בעיצוב פראי.

מגע ותחושה

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

איכות תהליך היצור

פרמטר נוסף שכדאי לבחון בבחירה של  החלפת דשא בדשא סינטטי מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. ניתן ומומלץ לבקש מהספק ש יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על החלפת דשא בדשא סינטטי. מומלץ לקנות החלפת דשא בדשא סינטטי כאשר ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. כדאי לבקש בשעת הרכישה מסמך המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישת החלפת דשא בדשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה ממושכת במיוחד. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. ניתן לקנות דשא מוסג סינטטי במחיר של 25 ₪ למ"ר ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לרכוש דשא מסוג איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

שימושים שונים

דשא מלאכותי יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת החלפת דשא בדשא סינטטי אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה ניתן לבצע התקנה על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים בכדי שאפשר יהיה להתקין על שטח זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

החלפת דשא בדשא סינטטי לא מחייב תחזוקה מרובה. כמו כן החלט רצוי מידי פעם לנקות אותו בשביל לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. על מנת לנקות החלפת דשא בדשא סינטטי ניתן לעשות שימוש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. כדאי לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, רצוי לרסס את הדשא עם חומרי הדברה. אם צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי ניתן לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.