התקנת דשא סינטטי במרפסת

בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בישראל. הצורך ב התקנת דשא סינטטי במרפסת עלה ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה להתקנת דשא סינטטי במרפסת, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ויעיל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לרכוש את סוג הדשא אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  צפיפות הסיבים, משקל המשטח, גובה הסיבים, איכות תהליך היצור, ומחיר המוצר.

מידת צפיפות הסיבים של התקנת דשא סינטטי במרפסת

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה להתקין דשא מלאכותי לאזור בו צפוי להיות שימוש מוגבר, כדאי להתקין דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למשטחים בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, ניתן להתפשר להתקין דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מסוג מלאכותי שוקל יותר, כך סביר שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. פרמטר זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

כמה ארוכים הסיבים

קיימים דגמים אשר בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים אחרים אשר להם סיבים גבוהים. כדאי להימנע מהתקנת דשא סינטטי במרפסת אשר הסיבים שלו נמוכים מ- 25 מ"מ, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. משטח דשא אשר יש בו סיבים שאינם גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים עליו. מצד שני, חשוב גם לא לרכוש התקנת דשא סינטטי במרפסת בעל סיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את משטח הדשא בהתאם לטעם ולסגנון האהוב. על מנת לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולבדוק את מראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון אחד של צבע. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

תחושה ומגע

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

איכות חומרי היצור

נושא נוסף שמומלץ לבחון כאשר בוחרים  התקנת דשא סינטטי במרפסת מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר הכולל מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. כדאי ביותר לבקש מהספק ש יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לקנות דשא מלאכותי אם ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. מומלץ לבקש בשעת הרכישה מסמך המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהצהרה על האחריות עם ניתנת בעל פה.

מחיר דשא סינטטי

רכישה של התקנת דשא סינטטי במרפסת איכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את בעליו לתקופה ממושכת במיוחד. עלות דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן למצוא דשא מלאכותי במחיר של עשרים שקלים למ"ר ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. חשוב לקנות מוצר איכותי שיחזיק מעמד ויוכל לשמש אתכם לתקופה של שנים רבות.

שימושים שונים

התקנת דשא סינטטי במרפסת יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנה של התקנת דשא סינטטי במרפסת

התקנה של התקנת דשא סינטטי במרפסת אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לגורם מקצועי על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי ניתן לבצע התקנה על משטח בטון או על צמחיה. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה יש לעקור לפני ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים על מנת שאפשר יהיה להתקין במקום זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מסוג סינטטי כלל אינו מחייב תחזוקה מרובה. כמו כן כן חשוב פעם כמה זמן לנקות אותו בשביל לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות התקנת דשא סינטטי במרפסת ניתן להשתמש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. כדאי לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, אפשר לרסס אותו עם חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא המלאכותי קיימת אפשרות לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.