התקנת דשא סינטטי על אדמה

בתקופה האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בארץ. הצורך ב התקנת דשא סינטטי על אדמה גבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ומוביל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. חשוב לקנות את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

צפיפות הסיבים של התקנת דשא סינטטי על אדמה

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו איכותי יותר מזה שסיביו אינו צפופים. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. במידה וברצונכם לקנות דשא מלאכותי לאזור בו צפוי להיות שימוש מוגבר, כדאי לרכוש דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. לאזורים בהם הדשא הסינטטי אמור לשמש לצרכי נוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר להתקין דשא בעל צפיפות סיבים נמוכה יותר

משקל של משטח דשא

ככול שדשא סינטטי שוקל יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא איכותי יותר. פרמטר זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

אורך הסיבים

ניתן למצוא דגמים אשר בהם גובה סיבים נמוכים ויש דגמים אחרים אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. חשוב להימנע מהתקנת דשא סינטטי על אדמה אשר סיביו באורך נמוך מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. משטח דשא בעל סיבים לא גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים או יושבים עליו. מאידך, מומלץ גם להימנע מרכישת התקנת דשא סינטטי על אדמה המכיל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב הדשא וצבעו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים התקנת דשא סינטטי על אדמה בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולראות את מראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון בודד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

תחושה ומגע

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות תהליך היצור

פרמטר נוסף שמומלץ לבחון כאשר בוחרים  התקנת דשא סינטטי על אדמה מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שיש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא נותן מענה לצרכי אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. כדאי לקנות דשא מלאכותי באם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. כדאי לבקש בעת הרכישה אסמכתא המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

קניית התקנת דשא סינטטי על אדמה איכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה ממושכת במיוחד. עלות התקנת דשא סינטטי על אדמה מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. אפשר לרכוש דשא מלאכותי בעלות של עשרים שקלים למ"ר ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא באיכות ירודה ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לקנות דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

כאמור התקנת דשא סינטטי על אדמה יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנה של התקנת דשא סינטטי על אדמה אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי קיימת אפשרות להתקין על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה חייבים לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים בשביל שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

תחזוקה

דשא מלאכותי לא מחייב תחזוקה מרובה. יחד עם זאת חשוב כן פעם כמה זמן לנקות אותו בשביל לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בשביל לנקות התקנת דשא סינטטי על אדמה קיימת אפשרות להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. חשוב לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, רצוי לרסס את הדשא הסינטטי בעזרת חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא המלאכותי קיימת אפשרות להיעזר בחומר קוטל צמחיה.