התקנת דשא סינטטי על חול

בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בארץ. הצורך ב התקנת דשא סינטטי על חול התגבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה להתקנת דשא סינטטי על חול, ואין צורך להשקות אותו הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ומוביל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לרכוש את סוג הדשא אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של התקנת דשא סינטטי על חול

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו איכותי יותר מזה שסיביו אינו צפופים. נושא זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. במידה וברצונכם להתקין דשא מלאכותי לאזור בו אמור להיות שימוש בהיקף גבוה, יש לקנות דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. למקומות בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש בעיקר לצרכי נוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, ניתן להתפשר לקנות דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא יותר איכותי. פרמטר זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

ניתן למצוא דגמים אשר בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים וניתן למצא דגמים אחרים אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. כדאי להימנע מהתקנת דשא סינטטי על חול אשר סיביו באורך נמוך מ- 25 מ"מ, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. משטח דשא בעל סיבים שאינם גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים עליו. מאידך, כדאי גם לא לרכוש התקנת דשא סינטטי על חול המכיל סיבים גבוהים מ- 45 מיטלימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

עיצוב הדשא וצבעו

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא בהתאם לטעם ולסגנון האהוב. על מנת לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, כדאי להגיע ליצרן ולראות כיצד נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון אחד של צבע. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות תהליך היצור

נושא נוסף שחשוב לבחון בבחירה של  התקנת דשא סינטטי על חול מלאכותי הוא מאיזה סוג חומרים הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. כדאי ביותר לבקש מהיצרן כי יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לרכוש התקנת דשא סינטטי על חול כאשר ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. מומלץ לבקש בעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

עלות דשא מלאכותי

רכישת התקנת דשא סינטטי על חול איכותי ועמיד עולה לא מעט כסף, אך מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אבל ישמש את רוכשו לתקופה ממושכת במיוחד. מחירו של התקנת דשא סינטטי על חול מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : צפיפות הסיבים, משקל המשטח, אורך הסיבים ואיכות היצור. ניתן לקנות דשא מוסג סינטטי בעלות של עשרים שקלים למ"ר ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא באיכות ירודה ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לרכוש דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

שימושים שונים

התקנת דשא סינטטי על חול יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

כיצד להתקין דשא מלאכותי

התקנת התקנת דשא סינטטי על חול אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי אפשר לבצע התקנה על משטח בטון או על משטח צמחיה. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים בכדי שניתן יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

התקנת דשא סינטטי על חול לא מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה כן חשוב מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות התקנת דשא סינטטי על חול אפשר להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. כדאי לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, ניתן בהחלט לרסס את הדשא הסינטטי בחומרים מדברים רגילים. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי אפשר לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.