התקנת דשא סינטטי

בעשור האחרון התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בארץ. הביקוש ל התקנת דשא סינטטי גבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי במגרשי ספורט, גינות פרטיות, שטחים ציבוריים וכדומה. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך את הדשא המלאכותי למוצר פופולארי ויעיל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. מומלץ לקנות את סוג הדשא אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של התקנת דשא סינטטי

ככול שמשטח התקנת דשא סינטטי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נושא זה אמור להיות מצויין על המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים להתקין התקנת דשא סינטטי למקום בו צפוי להיות שימוש בהיקף גבוה, כדאי לרכוש דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה יותר. למקומות בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש בעיקר לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, אפשר להתפשר לקנות דשא בעל צפיפות סיבים נמוכה יותר

משקל המשטח

ככול שדשא סינטטי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך סביר שמדובר בדשא יותר איכותי. נושא זה מושפע מרמת הצפיפות של הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

אורך הסיבים

יש דגמים בהם גובה סיבים נמוכים וניתן למצא דגמים אחרים אשר להם סיבים גבוהים. כדאי להימנע מהתקנת דשא סינטטי אשר סיביו נמוכים מ- 25 מ"מ, לנוכח העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. דשא עם סיבים נמוכים פחות עמיד כאשר יושבים או דורכים עליו. מאידך, כדאי גם להימנע מרכישת התקנת דשא סינטטי שבו הסיבים גבוהים מ- 45 מיטלימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

גוון הדשא ועיצובו

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים התקנת דשא סינטטי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בכדי לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, מומלץ להגיע ליצרן ולבדוק כיצד נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לבחון כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. אפשר לקנות דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון בודד. ניתן לרכוש דשא בעיצובים שונים, דשא גזום או דשא בעיצוב פראי.

תחושה ומגע

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

תהליך יצור דשא מלאכותי

פרמטר נוסף שחשוב לבחון רגע לפני שרוכשים  התקנת דשא סינטטי מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר שמכיל מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

רמת האחריות על המוצר

בדומה למוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על התקנת דשא סינטטי. מומלץ לקנות התקנת דשא סינטטי באם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. יש לבקש בזמן הרכישה מסמך המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהצהרה על האחריות עם ניתנת בעל פה.

מחיר דשא סינטטי

קניית התקנת דשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת על פני האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את רוכשו לתקופה ארוכה. מחירו של משטח דשא מסוג סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן לקנות התקנת דשא סינטטי בעלות של עשרים וחמישה שקלים למ"ר ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא באיכות ירודה ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא מסוג איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

דשא מלאכותי יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

כיצד להתקין דשא מלאכותי

התקנת התקנת דשא סינטטי אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לגורם מקצועי על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי אפשר להתקין על משטח צמחיה או בטון. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים בכדי שיהיה אפשרי להתקין על שטח זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

התקנת דשא סינטטי אינו מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה חשוב כן מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות התקנת דשא סינטטי אפשר לעשות שימוש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. מומלץ לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, רצוי לרסס אותו בעזרת חומרי הדברה. אם צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי אפשר להשתמש בחומר קוטל צמחיה.