מבצע דשא סינטטי

בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר לאור מצוקת המים בארץ. הצורך ב מבצע דשא סינטטי התגבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך את הדשא הסינטטי למוצר מבוקש ויעיל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. מומלץ לרכוש את סוג המוצר אשר יספק מקסימום תועלת ויענה על כלל הצרכים. ישנם מספר פרמטרים אשר מעידים על איכותו ועמידותו של דשא מלאכותי  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים במבצע דשא סינטטי

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. במידה וברצונכם להתקין דשא מלאכותי למיקום בו צפוי להיות שימוש בהיקף גבוה, מומלץ לקנות דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למקומות בהם הדשא המלאכותי אמור לשמש יותר לנוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל המשטח

ככול שדשא סינטטי שוקל יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא באיכות גבוהה יותר. פרמטר זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. גם בשיקול זה יש לבחון את סוג השימוש המתוכנן, ואת המקום בו צפוי הדשא להיות מותקן.

אורך הסיבים

קיימים דגמים בהם גובה סיבים נמוכים ויש דגמים אחרים אשר להם סיבים גבוהים. חשוב להימנע מדשא מלאכותי אשר בו הסיבים קצרים מ- עשרים וחמישה מילימטר, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. דשא בעל סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, כדאי גם לא לקנות מבצע דשא סינטטי שבו הסיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

גוון הדשא ועיצובו

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בשביל לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בסגנון שלו, רצוי להגיע ליצרן ולראות איך נראה הדשא בחצר של הספק או באולם התצוגה שלו, וכך לראות כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

תחושה ומגע

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

תהליך יצור דשא מלאכותי

פרמטר נוסף שכדאי לבחון בבחירה של  מבצע דשא סינטטי מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. כדאי ביותר לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

רמת האחריות על המוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. כדאי לקנות מבצע דשא סינטטי כאשר ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. יש לבקש בעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

מחיר דשא סינטטי

רכישה של מבצע דשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת בהשוואה ל האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את רוכשו לתקופה של שנים רבות. מחירו של מבצע דשא סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן לקנות דשא מלאכותי בעלות של 25 ₪ למטר מרובע ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא מסוג איכותי שיחזיק מעמד ויוכל לשמש אתכם לתקופה של שנים רבות.

אופי השימוש

כאמור מבצע דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת מבצע דשא סינטטי אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן יש לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מלאכותי ניתן לבצע התקנה על משטח בטון או על צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור לפני ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים על מנת שיהיה אפשרי להתקין באזור זה את הדשא.

תחזוקה

מבצע דשא סינטטי כלל אינו מצריך תחזוקה מרובה. יחד עם זאת חשוב כן מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בשביל לנקות מבצע דשא סינטטי ניתן לעשות שימוש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. כדאי לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, ניתן בהחלט לרסס את הדשא הסינטטי בחומרים מדברים רגילים. אם צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא הסינטטי קיימת אפשרות להשתמש בחומר קוטל צמחיה.