מתקין דשא סינטטי

בעת האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בישראל. הביקוש ל מתקין דשא סינטטי התגבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה למתקין דשא סינטטי, ואין צורך להשקות אותו הופך אותו למוצר מבוקש ויעיל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. חשוב לבחור את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

רמת הצפיפות של הסיבים במתקין דשא סינטטי

ככול שמשטח מתקין דשא סינטטי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. פרט זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם ברצונכם להתקין דשא מלאכותי למיקום בו אמור להיות שימוש מוגבר, יש להתקין דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. לאזורים בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש לצרכי נוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, אפשר להתפשר ולרכוש דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל המשטח

ככול שדשא מלאכותי שוקל יותר, כך סביר שמדובר בדשא איכותי יותר. נושא זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

אורך הסיבים

יש דגמים בהם גובה סיבים נמוכים וניתן למצא דגמים מסוג אחר אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. חשוב להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר הסיבים שלו באורך נמוך מ- 25 מילימטר, לאור העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה ביותר. דשא מלאכותי אשר יש בו סיבים לא גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים עליו. לעומת זאת, מומלץ גם להימנע מרכישת מתקין דשא סינטטי המכיל סיבים גבוהים מ- 45 ס"מ. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים דשא מלאכותי בגוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בכדי לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, כדאי להגיע ליצרן ולבחון כיצד נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

חשוב לבחור דשא מלאכותי גם על בסיס מגע בו. דשא רך ונעים עדיף מדשא קוצני וקשיח יחסית

תהליך יצור דשא מלאכותי

שיקול נוסף שמומלץ לבחון בבחירה של  מתקין דשא סינטטי מלאכותי הוא מאיזה סוג חומרים הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין הנושאים שצויינו.

כמה אחריות קיימת למוצר

כמו מוצרים אחרים גם חשוב לבדוק כמה שנות אחריות ניתנות על מתקין דשא סינטטי. מומלץ לקנות מתקין דשא סינטטי אם ניתנת עליו אחריות לפחות לתקופה של 5 שנים. מומלץ לבקש בעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהצהרה על האחריות עם ניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישת מתקין דשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בהשוואה ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה מחיר גבוה יור באופן חד פעמי, אך ישמש את רוכשו לתקופה ארוכה. עלות מתקין דשא סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. אפשר לרכוש דשא מוסג סינטטי במחיר של 25 ₪ למטר מרובע ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולבחור רק על בסיס העלות, מכיוון שעלות נמוכה לרוב תעיד על דשא באיכות ירודה ובעל צפיפות סיבים נמוכה. כדאי לקנות דשא איכותי שיהיה עמיד לתקופה ממושכת.

אופי השימוש

דשא מלאכותי יכול לשמש למגוון צרכים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנת דשא מלאכותי

התקנת מתקין דשא סינטטי אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לאדם מומחה בהתקנות על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי אפשר להתקין על משטח בטון או על משטח צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה ולסלק אבנים בשביל שניתן יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

תחזוקה

מתקין דשא סינטטי אינו מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה חשוב כן מעת לעת לנקות אותו בשביל לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות מתקין דשא סינטטי אפשר לעשות שימוש במגרפה, צינור מים, מפוח עלים ועוד. כדאי לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, אפשר לרסס את הדשא בעזרת חומרי הדברה. במידה ו צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא המלאכותי אפשר להיעזר בחומר קוטל צמחיה.