מתקיני דשא סינטטי

בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בישראל. הביקוש ל מתקיני דשא סינטטי התגבר ולכן התפתחו מגוון מוצרי דשא מלאכותי, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. קיים שימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. העובדה שאין כמעט צורך לבצע פעולות אחזקה למתקיני דשא סינטטי, לצד העובדה שאין צורך לדאוג ולהשקות אותו הופך אותו למוצר מבוקש ויעיל עבור מגוון צרכים ושימושים. חשוב לבחור את סוג הדשא אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. קיימים כמה פרמטרים שעשויים להעיד על איכות  משקל הדשא, צפיפות הסיבים של הדשא, איכות היצור, גובה הסיבים, גוון וצבע הדשא ומחיר הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של מתקיני דשא סינטטי

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. נתון זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה להתקין דשא מלאכותי למיקום בו צפוי להיות שימוש משמעותי, מומלץ לקנות דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. למשטחים בהם הדשא המלאכותי אמור לשמש יותר לנוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, ניתן להתפשר לקנות דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא מסוג מלאכותי שוקל יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא איכותי יותר. נושא זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

כמה ארוכים הסיבים

קיימים דגמים בהם גובה סיבים נמוכים ויש דגמים אחרים אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. מומלץ להימנע ממתקיני דשא סינטטי אשר בו הסיבים באורך נמוך מ- 25 מילימטר, לנוכח העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. דשא מלאכותי בעל סיבים שאינם גבוהים עמיד פחות כאשר דורכים עליו. לעומת זאת, חשוב גם לא לרכוש מתקיני דשא סינטטי המכיל סיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא בעל סיבים בגובה כזה ישתטח כאשר ילכו או ישבו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקים של דשא בארץ ובחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לקנות את משטח הדשא על פי הטעם האישי. בשביל לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים לעיצוב הכולל, כדאי להגיע ליצרן ולבדוק את מראה הדשא בחצר של הספק או באולם התצוגה שלו, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון בודד. קיים שוני גם בעיצוב של משטחי דשא שונים. יש דשא גזום לעומת דשא בעיצוב יותר פראי.

תחושה ומגע

בדיקה נוספת שחשוב לערוך היא בדיקת מגע. וודאו שהדשא שאתם קונים נעים ורך

תהליך יצור דשא מלאכותי

נושא נוסף שמומלץ לבחון בבחירה של  מתקיני דשא סינטטי מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. יש לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר הכולל מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא נותן מענה לצרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור שלו נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על כל נושאים אלו ואחרים.

רמת האחריות על המוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. מומלץ לרכוש דשא מלאכותי אם ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. מומלץ לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של מתקיני דשא סינטטי איכותי ועמיד עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בהשוואה ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, מאידך ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה של שנים רבות. מחירו של דשא מלאכותי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן למצוא דשא מוסג סינטטי בעלות של עשרים שקלים למטר מרובע ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שמחיר נמוך לרוב תעיד על דשא פחות איכותי ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות מוצר איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

כאמור מתקיני דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן כדאי להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

כיצד להתקין דשא מלאכותי

התקנה של מתקיני דשא סינטטי אינה קלה במיוחד לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לגורם מקצועי על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה קיימת אפשרות לבצע התקנה על משטח בטון או על משטח צמחיה. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה יש לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים על מנת שיהיה אפשרי להתקין באזור זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מסוג סינטטי לא מחייב תחזוקה מרובה. לצד זה חשוב כן מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות מתקיני דשא סינטטי קיימת אפשרות להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. חשוב לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, ניתן בהחלט לרסס אותו בעזרת חומרי הדברה. אם צומחת צמחיה לא רצויה על הדשא הסינטטי קיימת אפשרות להשתמש בחומר קוטל צמחיה.