סוגי דשא סינטטי

בשנים האחרונות התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר עקב מצוקת המים בארץ. הביקוש ל סוגי דשא סינטטי גבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים אחד מהשני ברמת האיכות שלהם. השימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך אותו למוצר פופולארי ויעיל עבור לקוחות שונים וצרכים מגוונים. מומלץ לבחור את סוג המוצר אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  צפיפות הסיבים, משקל המשטח, גובה הסיבים, איכות תהליך היצור, ומחיר המוצר.

רמת הצפיפות של הסיבים בסוגי דשא סינטטי

ככול שמשטח סוגי דשא סינטטי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים לרכוש דשא מלאכותי למקום בו צפוי להיות שימוש מוגבר, יש לרכוש דשא אשר סיביו צפופים במיוחד. לאזורים בהם הדשא המלאכותי צפוי לשמש לצרכי נוי, ואין תכנון לדרוך עליו או לשבת עליו בקביעות, אפשר להתפשר ולרכוש דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

כמה שוקל המשטח

ככול שדשא מסוג מלאכותי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא יותר איכותי. נושא זה מושפע בין היתר מהרמה בה צפופים הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

כמה ארוכים הסיבים

קיימים דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים וניתן למצא דגמים מסוג אחר אשר מכילים סיבים יותר גבוהים. חשוב להימנע מסוגי דשא סינטטי אשר בו הסיבים באורך נמוך מ- 25 מילימטר, לנוכח העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. משטח דשא עם סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. לעומת זאת, כדאי גם לא לרכוש סוגי דשא סינטטי שבו הסיבים גבוהים מ- 45 מיטלימטר. דשא בעל סיבים גבוהים ישכב ויראה כמו שטיח לאחר שידרכו עליו מספר פעמים בודדות.

גוון הדשא ועיצובו

יצרנים שונים בארץ ובחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לבחור את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. בכדי לבחון שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, רצוי להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא באולם התצוגה או בחצר, וכך לראות כיצד הוא משתלב ליד צמחיה טבעית ואביזרי גינה דקורטיביים אחרים. אפשר לקנות דשא אשר עשוי מספר גוונים של ירוק או סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

תהליך יצור דשא מלאכותי

שיקול נוסף שמומלץ לבחון כאשר בוחרים  סוגי דשא סינטטי מלאכותי הוא איכות החומרים ממנו הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם קיימים בו חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. ניתן ומומלץ לבקש מהיצרן ש יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

כמה אחריות קיימת למוצר

בדומה למוצרים אחרים גם יש לדרוש מהספקים השונים אחריות על הדשא שרכשתם. מומלץ לקנות סוגי דשא סינטטי באם ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. כדאי לבקש בשעת הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחה בע"פ.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של סוגי דשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא לא איכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אך ישמש את בעליו לתקופה של שנים רבות. טווח המחירים של סוגי דשא סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן למצוא דשא מלאכותי במחיר של עשרים שקלים למטר מרובע ועד 250 ₪ לסוג איכותי במיוחד. כדאי שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא מסוג איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

שימושים שונים

כאמור סוגי דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים ומגוונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא לצרכים. כיום דשא מסוג סינטטי מיוצר כך שיוכל להתאים לצרכים רבים

התקנה של סוגי דשא סינטטי

התקנה של סוגי דשא סינטטי אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה קיימת אפשרות לבצע התקנה של דשא על משטח בטון או על צמחיה. במידה והכוונה לבצע התקנה על משטח צמחיה יש לעקור טרום ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים בכדי שניתן יהיה להתקין במקום זה את הדשא.

כיצד לתחזק דשא מלאכותי

דשא מלאכותי כלל אינו מצריך תחזוקה מרובה. יחד עם זאת חשוב כן מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. בשביל לנקות סוגי דשא סינטטי ניתן להשתמש בצינור מים, מגרפת עלים, מטאטא כביש, שואב או מפוח עלים. חשוב לנקות את הדשא על ידי סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. במידה וקיימים חרקים, אפשר לרסס את הדשא הסינטטי בחומרים מדברים רגילים. במידה ו צומחת צמחיה לא רצויה ליד הדשא המלאכותי אפשר להיעזר בחומר קוטל צמחיה.