עלות דשא סינטטי

בעשור האחרון התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר בגלל מצוקת המים בארץ. הצורך ב עלות דשא סינטטי התגבר ולכן התפתחו כמה וכמה מוצרי דשא, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך את הדשא המלאכותי למוצר מבוקש ומוביל עבור צרכים מגוונים וסוגי אנשים שונים. כדאי לקנות את סוג המוצר אשר יהלום בצורה הטובה ביותר את הצרכים. קיימים כמה פרמטרים שעשויים להעיד על איכות  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

מידת צפיפות הסיבים של עלות דשא סינטטי

דשא מלאכותי סינטטי אשר הסיבים שלו צפופים הינו דשא איכותי יותר, אשר יחזיק מעמד לאורך זמן גם אחרי שידרכו עליו. נתון זה אמור להיות כתתוב במסמך המפרט הטכני של המוצר. אם מטרתכם הינה לקנות עלות דשא סינטטי למקום בו צפוי להיות שימוש משמעותי, יש לקנות דשא שיש לו סיבים בצפיפות גבוהה. למשטחים בהם הדשא המלאכותי אמור לשמש לצרכי נוי, ואין כוונה לשבת עליו או לדרוך עליו דרך קבע, ניתן להתפשר לקנות דשא אשר סיביו פחות צפופים

משקל המשטח

ככול שדשא מסוג מלאכותי שוקל יותר, כך ניתן להניח שמדובר בדשא יותר איכותי. נושא זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. כאמור מומלץ לבחור את סוג הדשא בהתאם לשימוש הצפוי לו.

אורך הסיבים

ניתן למצוא דגמים בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים וניתן למצא דגמים מסוג אחר אשר להם סיבים גבוהים. מומלץ להימנע מדשא מסוג סינטטי אשר הסיבים שלו נמוכים מ- 25 מ"מ, מכיוון שרמת השחיקה שלו גבוהה במיוחד. דשא מלאכותי בעל סיבים שאינם גבוהים פחות עמיד כאשר יושבים או דורכים עליו. מאידך, חשוב גם לא לרכוש עלות דשא סינטטי שבו הסיבים גבוהים מ- ארבעים וחמישה מילימטר. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים עלות דשא סינטטי בגוונים ובצבעים שונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא בהתאם לטעם ולסגנון האהוב. בכדי לוודא שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, מומלץ להגיע ליצרן ולראות איך נראה הדשא בחצר של הספק או באולם התצוגה שלו, וכך לראות כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. יש דשא אשר עשוי מכמה גוונים של ירוק לעומת סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

מגע ותחושה

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

איכות חומרי היצור

שיקול נוסף שכדאי לבחון רגע לפני שרוכשים  עלות דשא סינטטי מלאכותי הוא מאילו חומרים הוא מיוצר. כדאי לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם יש בדשא חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא עומד בתקני אי רעילות, והאם יצורו נעשה תחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. מומלץ מאוד לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

ממש כמו במוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לקנות דשא מלאכותי כאשר ניתנת עליו אחריות מינימום לתקופה של חמש שנים. יש לבקש בזמן הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהצהרה על האחריות עם ניתנת בעל פה.

כמה עולה דשא מלאכותי

רכישה של עלות דשא סינטטי איכותי ועמיד עולה לא מעט כסף, אבל מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא מסוג פחות אכותי. דשא איכותי יעלה מחיר גבוה יור באופן חד פעמי, אבל ישמש את בעליו לתקופה ארוכה. טווח המחירים של עלות דשא סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שצוינו : אורך הסיבים, צפיפותם, משקל המשטח ואיכות היצור. ניתן לקנות דשא מוסג סינטטי במחיר של 25 ₪ למ"ר ועד 250 שקלים לסוג איכותי במיוחד. חשוב שלא להתפתות ולבחור רק תוך הסתמכות המחיר, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא בעל איכות לא טובה מספיק ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא איכותי שיחזיק מעמד ויוכל לשמש אתכם לתקופה של שנים רבות.

אופי השימוש

כאמור עלות דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן חשוב להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנה של עלות דשא סינטטי

התקנה של עלות דשא סינטטי אינה דבר פשוט לאדם שאינו מקצועי, ולכן מומלץ לפנות לגורם מקצועי על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא סינטטי ניתן לבצע התקנה על משטח צמחיה או בטון. אם רוצים להתקין דשא מלאכותי על משטח צמחיה יש לעקור לפני ההתקנה את כל הצמחייה ולסלק אבנים על מנת שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

פעולות תחזוקה

דשא מסוג סינטטי לא מחייב תחזוקה מרובה. יחד עם זאת החלט רצוי מידי פעם לנקות אותו בכדי לאפשר לו להיות יפה ונעים לשימוש. על מנת לנקות עלות דשא סינטטי קיימת אפשרות להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. מומלץ לנקות את הדשא באמצעות סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם מגיעים חרקים, אפשר לרסס אותו בעזרת חומרי הדברה. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי ניתן להשתמש בחומר קוטל צמחיה.