שטיח דשא סינטטי

בעת האחרונה התפתח תחום הדשא הסינטטי, בין היתר עקב מצוקת המים בישראל. הצורך ב שטיח דשא סינטטי גבר ולכן התפתחו מוצרי דשא מלאכותי מגוונים, שונים זה מזה ברמת האיכות שלהם. ניתן לראות שימוש בדשא מלאכותי בגינות פרטיות, מגרשי ספורט, שטחים ציבוריים ועוד. דשא מלאכותי אינו דורש כמעט פעולות אחזקה, לשם אחזקה של דשא מלאכותי לא נדרש כמעט שום דבר, והוא מייתר את השימוש להשקיה הופך אותו למוצר פופולארי ויעיל עבור מגוון צרכים ושימושים. מומלץ לבחור את סוג הדשא אשר יספק מענה בצורה הטובה ביותר לצרכים. איכות דשא מלאכותי נמדדת על ידי מספר פרמטרים  מחיר הדשא, צפיפות הסיבים, גובה הסיבים, איכות היצור וגוון הדשא.

צפיפות הסיבים של שטיח דשא סינטטי

ככול שמשטח שטיח דשא סינטטי יהיה בעל סיבים צפופים יותר, כך מדובר על משטח איכותי יותר, אשר יהיה עמיד בפני שחיקה, ויישאר זקוף ורענן גם לאחר שידרכו עליו. נתון זה אמור להופיע במסגרת המפרט הטכני של המוצר. אם אתם רוצים להתקין דשא מלאכותי לאזור בו אמור להיות שימוש בהיקף גבוה, יש להתקין דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה יותר. למשטחים בהם הדשא הסינטטי צפוי לשמש יותר לנוי, ולא מתוכנן לדרוך או לשבת עליו, ניתן להתפשר להתקין דשא אשר הסיבים שלו פחות צפופים

משקל של משטח דשא

ככול שדשא סינטטי הינו בעל משקל גבוה יותר, כך ניתן להעריך שמדובר בדשא יותר איכותי. נתון זה מושפע מצפיפות הסיבים ומאיכות הדשא. אם יש צורך בדשא שיחזיק לאורך זמן מומלץ לבחור בדשא כבד יותר.

האורך של סיבי הדשא הסינטטי

ניתן למצוא דגמים אשר בהם גובה סיבי הדשא הסינטטי נמוכים לצד דגמים מסוג אחר אשר בהם גובה הסיבים גדול יותר. חשוב להימנע מדשא מלאכותי אשר הסיבים שלו באורך נמוך מ- 25 מ"מ, לנוכח העובדה שרמת השחיקה שלו גבוהה מאוד. דשא מלאכותי עם סיבים נמוכים פחות עמיד כאשר דורכים או יושבים עליו. מאידך, מומלץ גם לא לקנות שטיח דשא סינטטי המכיל סיבים גבוהים מ- 45 מיטלימטר. דשא עם סיבים גבוהים מ- 45 מ"מ יראה כמו שטיח לאחר מספר פעמים שידרכו עליו.

עיצוב וגוון של דשא מלאכותי

ספקי דשא מלאכותי הן בארץ והן בחו"ל מייצרים משטחי דשא מלאכותי בכמה וכמה גוונים שונים, כך שכל אחד יכול לרכוש את משטח הדשא שתואם בגוונו את טעמו. על מנת לבדוק שגוון וסוג הדשא יתאים בעיצובו ליתר החלל, מומלץ להגיע ליצרן ולבחון איך נראה הדשא כאשר הוא מותקן לצד חפצים נוספים, וכך לוודא כיצד הוא משתלב ליד אביזרים דקורטיביים אחרים ולצד צמחייה טבעית. ניתן לרכוש דשא אשר עשוי גוונים שונים של ירוק לצד סוג אחר המיוצר מגוון של צבע אחד בלבד. כמו כן ניתן לבחור בין עיצובים שונים של דשא: גזום או פראי.

תחושה ומגע

רגע לפני שאתם רוכשים דשא מלאכותי מומלץ לגעת בו ולוודא כי מגעו נעים ורך

תהליך יצור דשא מלאכותי

פרמטר נוסף שמומלץ לבחון רגע לפני שרוכשים  שטיח דשא סינטטי מלאכותי הוא מאיזה סוג חומרים הוא מיוצר. מומלץ לבדוק האם הדשא מיוצר מחומר אשר יש בו מגן קרינה UV, האם הדשא כולל חומרים מעקבי בעירה, האם הדשא מספק צרכי אי רעילות, והאם תהליך היצור נעשה תחת עמידה בתקני בטיחות ואיכות. מומלץ מאוד לבקש מהספק כי יציג בפניכם אישורים על בגין נושאים אלו ואחרים.

אחריות מוצר

כמו מוצרים אחרים גם יצרני דשא מלאכותי מספקים רמות שונות של אחריות על המוצר. מומלץ לקנות דשא מלאכותי אם ניתנת עליו אחריות לתקופה של מינימום 5 שנים. מומלץ לבקש בזמן הרכישה טופס המעיד על אחריות, ולא להסתפק בהבטחת אחריות שניתנת בעל פה.

מחיר דשא סינטטי

קניית שטיח דשא סינטטי טוב ואיכותי עולה לא מעט כסף, אך מומלצת בניגוד ל האלטרנטיבה של רכישת דשא שאינו איכותי. דשא איכותי יעלה סכום גבוה יותר באופן חד פעמי, אבל ישמש את מי שיקנה אותו לתקופה ממושכת במיוחד. עלות שטיח דשא סינטטי מושפע מכל הפרמטרים שכתבנו עליהם : איכות היצור, משקל המשטח, צפיפות הסיבים ואורכם. ניתן למצוא דשא מוסג סינטטי בעלות של 25 ₪ למ"ר ועד מאתיים וחמישים ₪ לסוג איכותי במיוחד. מומלץ שלא להתפתות ולקבל החלטה רק על סמך העלות, מכיוון שמחיר זול במיוחד לרוב תעיד על דשא באיכות ירודה ובעל צפיפות סיבים נמוכה. מומלץ לקנות דשא איכותי שיאריך ימים למשך תקופה ארוכה.

אופי השימוש

שטיח דשא סינטטי יכול לשמש לצרכים שונים, ולכן מומלץ להתאים את סוג הדשא שנרכש לצורך הספציפי. כיום תעשיית הדשא הסינטטי מייצרת מוצרים רבים אשר יכולים לשמש לכל צורך ולכל מטרה

התקנת דשא מלאכותי

התקנת שטיח דשא סינטטי אינה פשוטה לאדם שאינו מקצועי, ולכן כדאי לפנות לאיש מקצוע על מנת שיגיע ויתקין את הדשא. דשא מסוג זה קיימת אפשרות לבצע התקנה על משטח בטון או על צמחיה. במידה ומדובר בהתקנה על משטח צמחיה מומלץ לעקור טרום ההתקנה את הצמחיה כולה ולסלק אבנים בשביל שאפשר יהיה להתקין באזור זה את הדשא.

תחזוקה

דשא מלאכותי לא מצריך תחזוקה מרובה. לצד זה כן חשוב מידי פעם לנקות אותו על מנת לאפשר לו להישמר איכותי לאורך זמן. בשביל לנקות שטיח דשא סינטטי קיימת אפשרות להשתמש במפוח עלים,צינור מים, מגרפה ועוד. מומלץ לנקות את הדשא בעזרת סירוק שנעשה נגד כיוון הסיבים. אם יש חרקים, רצוי לרסס את הדשא הסינטטי בחומרים מדברים רגילים. במצב בו צומחת צמחיה לא רצויה לצד הדשא הסינטטי קיימת אפשרות לעשות שימוש בחומר קוטל צמחיה.