איזה פרקט מתאים למרפסת שלנו?

המרפסת היא חלק בלתי נפרד מן הדירה שלנו, היא משמשת אותנו למנוחה, לאירוח, לארוחות, לבילוי ולעיתים גם לאחסון חפצים שונים. ישראל היא מדינה חמה ושטופת שמש רוב ימות השנה, והמרפסת הפכה לחלק חשוב באורח החיים שלנו, לכן רבים משקיעים בעיצוב המרפסת ומקימים בה גינה מטופחת ומרשימה המקרבת את הטבע לסביבת המגורים,  וכדי לשדרג את המרפסת אפשר להתקין פרקט איכותי ועמיד.

בעת שדרוג ועיצוב המרפסת יש להתייחס גם לרצפה, וכיום יש מגוון אפשרויות כמו אריחי קרמיקה, דק למרפסת, פרקטים מסוגים שונים, דשא סינטטי וכו'. למרות הנטייה לחשוב כי פרקטים מתאימים רק לחללי הפנים, יש פרקטים עמידים המתאימים למרפסות סגורות או פתוחות, וכדאי לפנות לחברה מקצועית כדי לקבל החלטה נכונה.

מה חשוב לבדוק לפני התקנת פרקט במרפסת?

לפני התקנת פרקט במרפסת הדירה יש לבדוק באיזו מרפסת מדובר מאחר ויש הבדלים משמעותיים מבחינת החשיפה לאור השמש ולמשקעים. מרפסת שמש ללא קירוי חשופה לקרינת השמש רוב ימות השנה לכן יש להתקין פרקט עמיד בפני מים, לחות גבוהה ושמש ישירה. בחלק מהמרפסות כדאי להתקין פרקט למינציה, כל עוד המרפסת מקורה או שיש בה פרגולה, סוכך קבוע או מרקיזה. היתרונות המרכזיים של פרקט למינציה הם המחירים הנוחים, העמידות ונוחות הניקיון והתחזוקה.

פרקט סינטטי יכול להתאים למרפסות אך הוא אינו מתאים למרפסת חשופה לגשם וללחות כיוון שהוא עלול להתכווץ ולהיהרס בקלות מאחר והוא מתקשה להתמודד עם רטיבות. עם זאת, יש בשוק פרקט סינטטי מצופה בשכבת פולימר, שכבה זו מעניקה הגנה טובה על הפרקט והוא חסין בפני נזקי מים.

כמו כן, ניתן להתקין במרפסות מסוימות פרקט מעץ מלא, זהו ללא ספק המוצר בעל המראה הטבעי ביותר ויש מגוון גוונים וטקסטורות לבחירה. מומלץ לבחור בפרקט עץ העשוי משתי שכבות או יותר כדי להבטיח עמידות טובה לאורך זמן. בנוסף, יש אפשרות להתקין פרקט שעם המציע תכונות חשובות כמו בידוד תרמי ואקוסטי, אך לא כולם אוהבים את המראה שלו. עם זאת, זהו פרקט עמיד המתאים גם לימות הקיץ החמים ואפשר ללכת עליו יחפים גם כאשר השמש קופחת מעל הראש.

יש להתייחס לגורמים נוספים כאשר בוחרים פרקט למרפסת, למשל סוג ריהוט הגינה, קירוי, האם יש גינה במרפסת וצמחייה עשירה, כיווני שמש, אקלים באזור המגורים ועוד.

סוגי פרקטים המתאימים למרפסות בישראל

  • פרקט עץ טבעי – פרקט יפהפה העשוי מעץ גושני, למשל אלון, ובעל מראה כפרי ויוקרתי, מגיע במגוון צבעים וטקסטורות בהתאם לסוג העץ, כדאי לבחור פרקט העשוי משתי שכבות או פרקט רב שכבתי. המוצר עמיד יותר לעומת פרקט למינציה, עם זאת יש להתייחס למשקל העץ לכן חשוב להתייעץ עם קונסטרוקטור.
  • פרקט למינציה - הפרקט נראה כמו פרקט מעץ טבעי, הוא עשוי משלוש שכבות וקל להתקין בו במרפסת. הפרקט עמיד בפני שחיקה ולחות אך חשוב לבחור בפריט הכולל שכבה פולימרית עליונה להגנה בפני לחות ומים. פרקט למינציה מאפשר מגוון רחב של אפשרויות עיצוב.
  • פרקט סינטטי – מתאים בעיקר למרפסת שמש, מגיע במגוון עיצובים יפים, ומבטיח עמידות טובה בתנאי לחות יחסית קלים. הפרקט נוח לתחזוקה ומחירו יחסית זול בהשוואה לסוגי פרקטים אחרים. פרקט סינטטי מעניק יתרונות חשובים כגון: התקה קלה ומהירה, בידוד אקוסטי מעולה, עם או בלי ספים, אפשר לשטוף את הפרקט ללא חשש עם מים וסבון, עמיד בפני מים, מונע החלקה.
  • פרקט שעם – פרקט עמיד ואיכותי המציע בידוד תרמי מצוין, בידוד אקוסטי מעולה ומראה ייחודי, אך לא כולם אוהבים את המראה שלו. פרקט שעם מתאים למרפסות סגורות ופחות מומלץ למרפסות פתוחות וחשופות להרבה גשם.

התגובות סגורות

דילוג לתוכן