איך לשמור על דקים?

הדקים הפכו לאהובים ונפוצים בכל בית וחצר בארץ. נהוג להתקין אותם בתוך הבית ולעיתים גם מחוצה לו  במרפסת או בגינה. לצד דקים בסגנון מסורתי העשויים מעץ, יש גם דקים הבנויים מחומרים סינטטיים ולזה יש משמעות לא רק מבחינה תקציבית אלא גם מבחינת תחזוקה ושימור.

יש מגוון עצום של דקים. יש דק עץ, העשוי מעץ אורן או איפאה? יש דק סינטטי ממש דקיק. בכל מקרה לא משנה איזה דק תבחרו, חייבים לתחזק אותו ולשמור עליו.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לתחזק ולשמור על הדק שלכם להרבה שנים;

לשמר את העץ באמצעות שמן

ככל שהדק עשוי מעץ יותר איכותי ויותר יקר, כך הוא יהיה יותר חזק ועמיד. דק שעשוי מעץ אורן מיובא יהיה כמעט תמיד חזק יותר מדק מעץ אורן מגידול מקומי. דק מעץ איפאה יהיה עמיד יותר מדק מעץ אורן.

גם את הדקים היקרים יש צורך לתחזק באופן שוטף, מכיוון שעץ מעובד שלא מטופל סובל מנזקים.

נזקים נפוצים בדק מוזנח הם למשל שינוי צבע העץ, מכהה לאפור חולני, דהיית הצבע, שינוי במרקם שהופך אותו למחוספס וגם לא נעים למגע ולמראה. על מנת למנוע זאת, חשוב מאוד לבצע פעולת שימון על הדק באמצעות שמן דק מיוחד. שימון הדק נעשה באמצעות שמנים מיוחדים וצריך להתבצע פעם בשנה לפחות.

מתי זקוק הדק שימון תכוף? כאשר הוא מותקן במרפסת או בחצר גינה וחשוף לשמש.

יש לציין כי דקים סינטטיים שעשויים מפי וי סי, או משילוב של נסורת עץ עם חומרים סינטטיים, לא זקוקים לתחזוקה מיוחדת וגם לא לשימון. דק סינטטי הוא כמובן לא טבעי, אבל נחשב ליותר עמיד וקל לתחזוקה ולניקיון.

נקו מיד כל לכלוך

מלבד שימון משטח הדק, חשוב ביותר להקפיד לסלק ולנקות כל כתם או לכלוך מיד כשהם מופיעים. יש להימנע מהנחת חפצי ברזל על גבי דק, שכן הם משאירים כתמי חלודה שקשה מאוד לנקות.

אם נשפך לכם מיץ או אוכל על הדק, כאשר מדובר בדק סינטטי יש לשטוף אותו, אך בניקוי דק עץ, אם לא תנקו מיד, כתם הלכלוך יישאר לנצח בדמות כתם צבע דהוי ומכוער.

חשוב לציין כי את הניקוי יש לבצע עם מטלית עדינה ולחה,  ולאחר מכןלייבש את האזור עם מטלית יבשה. בשום פנים ואופן אין לשטוף דק  מעץ טבעי במים, גם לחות גבוהה מזיקה מאוד לו ועם הזמן העץ פשוט יירקב.

חידוש תקופתי וצבע חדש

שימון הדק, בכל חצי שנה או שנה מומלץ מאוד. יחד עם זה, בכל כמה שנים יש צורך לבצע חידוש נרחב שכולל ליטוש הדק ולאחר מכן צביעתו. ניתן להשתמש בצבע שמן, כך יתקבל מראה חדש, יפה ונקי. תמיד מוטב לבחור צבעי שמן מאיכות גבוהה, המותאמים לדק וגם לסוג העץ ממנו הוא עשוי.

התגובות סגורות

דילוג לתוכן